> O školi

Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića, Zagreb

Autor: Marijan Abramović, 19. 11. 2008.

Škola obrazuje za zanimanja: strojarski tehničar, računalni tehničar, tehničar za mehatroniku, tehničar za vozila i vozna sredstva.

Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića nalazi se u Aveniji Marina Držića, na broju 14. Na toj adresi već se više od 30 godina školuju generacije strojarskih tehničara - prije u sklopu Metalskog školaskog centra, a od 1991. u samostalnoj Strojarskoj tehničkoj školi. Početkom šk. godine 1996./97. škola je dobila novo ime: Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića.
    Škola nije velika - oko 660 učenika u 26 razredinh odjela u redovnoj nastavi i 2 razredna odjela u obrazovanju odraslih. Učenici se pri upisu mogu opredjeliti za 4 programa - zanimanja:
strojarski tehničar općeg smjera, računalni tehničar u strojarstvu, tehničar za vozila i vozna sredstva i tehničar za mehatroniku. U sva 4 programa školovanje traje 4 godine.

Strojarski tehničar općeg smjera:

Strojarski tehničar je zanimanje širokog stručno strojarskog profila na području projektiranja i konstrukcija, tehnologija, pripremi rada, proizvodnji i kontroli. U našoj školi obrazujemo profil općeg strojarskog tehničara kojemu program školovanja omogućuje stjecanje dobrog općeg obrazovanja te osposobljavanje za obavljanje složenih i raznovrsnih stručnih poslova strojarskog usmjerenja. Opći dio programa sadrži  stjecanje znanja na području: hrvatskog i stranog jezika, matematike, fizike, povijesti, zemljopisa, kemije, biologije, politike i gospodarstva, etike / vjeronauka, tjelesne kulture te općeg računalstva. Područja stručnog dijela progarma čine: strojarske konstrukcije, mehanika, termodinamika, hidraulika, pneumatika, tehnologija klasična te naročito CNC tehnologija, izobrazba u specijalističkim strojarsko orjentiranim programskim paketima te kontrola proizvodnje i kvalitete.

Obavlja sljedeće aktivnosti u proizvodnim i uslužnim djelatnostima:

projektira i proračunava strojne elemente

razvija i unapređuje proizvodnju

definira optimalne postupke proizvodnje stojnih dijelova i montaža sklopova

sudjeluje u planiranju i pripremi rada

obavlja računalni nadzor nad vođenjem složenih procesa

Računalni tehničar u strojarstvu:

Pohađajući program RAČUNALNI TEHNIČAR U STROJARSTVU osposobljavate se za:

projektiranje dijelova,

održavanje uređaja i postrojenja,

vođenje i  regulaciju procesa

i  upravljanje

svim vrstama strojnih elemenata, strojarskih konstrukcija, strojarskih instalacija i procesa koji se u njima događaju isključivo pomoću računala ("bez olovke i papira").

Tehničar za vozila i vozna sredstva:

Za uspješno bavljenje svojim zvanjem treba steći slijedeća znanja i vještine:

poznavanje ustroja i opreme na vozilima i voznim sredstvima (cestovna i tračna vozila)

održavanje i remont vozila

ispitivanje elemenata i sklopova vozila u proizvodnji i probnoj vožnji

uporaba i primjena mjernih oruđa

poznavanje i korištenje tehničko-tehnološke dokumentacije

Tehničar za mehatroniku:

Obavlja sljedeće aktivnosti u proizvodnim i uslužnim djelatnostima:

održava i popravlja složenu opremu i sustave

operativne zahvate na kompleksnoj opremi i sustavima

nadzor nad vođenjem složenih procesa u pogonima