Tehničko čudo iz "Fausta Vrančića"

Autor: Marijan Abramović, 14. 4. 2011.

Naš učenik inovator Lovro Dujnić za svoj izum osvojio zlato u Ženevi (Preneseno iz "Vjesnika" 14.4.2011.)

Ovo je samo jedan u nizu nevjerojatnih uspjeha učenika naše Škole. Pogledajte ostale uspjehe inovatora pod: Natjecanja van škole-->Međunarodno-->Inovatori -->  Veliki uspjesi  Inovatora !

Devetnaestogodišnjak Lovro Dujnić prva je osoba u svijetu koja uspijeva upravljati automobilom u New Yorku ili bilo gdje u svijetu, sjedeći za računalom u, na primjer, Zagrebu

Imao osam jedinica, a onda za svoj izum osvojio zlato u Ženevi.

Kada malom djetetu doneseš igračku u krevetić, ono se zainteresira. Odrastao čovjek nije ništa drugo nego dijete na čijoj se igri temelji gospodarstvo, kaže profesor-savjetnik zagrebačke Strojarsko tehničke škole Fausta Vrančića Mladen Marušić, po struci inženjer strojarstva, koji predaje stručne predmete, a iz entuzijazma se bavi darovitim učenicima. U nizu mladih genijalaca koji ga godinama oduševljavaju posebno mjesto zauzeo je maturant Lovro Dujnić. Marušić i Dujnić prije tri dana su se vratili iz Ženeve, s međunarodnog salona izuma, tehnologija i novih proizvoda.

Na najprestižnijem godišnjem skupu invoatora iz cijeloga svijeta, na kojemu je je 765 izlagača iz 50-ak država predstavilo više od tisuću inovacija, zagrebački je maturant osvojio zlatnu medalju u seniorskoj konkurenciji - kompjutori, za izum »Znanstveno vozilo upravljano internetom«. Svojim izumom nadmašio je dvostruko i trostruko starije i iskusnije inženjere, doktore znanosti, sveučilišne profesore - inovatore iz cijeloga svijeta. S istim izumom briljirao je i na prestižnom sajmu u Nürnbergu, osvojivši zlatnu medalju i kristalni globus zbog svoje genijalnosti.

Do ideje da napravim auto upravljan internetom došao sam gledajući film 'Sam u kući 3', u kojem dječak putem kamere na autiću ugleda provalnike u kući. Dodatno me potaknula i profesorica u Željezničkoj školi, no profesori nisu imali vremena za mene. U 'Faustu Vrančiću' je drukčije, kaže Lovro Dujnić

Devetnaestogodišnjak Lovro Dujnić prva je osoba u svijetu koja uspjeva upravljati automobilom u New Yorku ili bilo gdje u svijetu, sjedeći za računalom u, na primjer, Zagrebu.

»Do ideje da napravim auto upravljan internetom došao sam gledajući film 'Sam u kući 3', u kojem dječak putem kamere na autiću ugleda provalnike u kući. Dodatno me potaknula i profesorica u Željezničkoj školi, gdje sam imao robotiku, no profesori nisu imali vremena za mene. Tada sam imao dosta jedinica jer sam bio u depresiji, nisam imao volje za učenje. U 'Faustu Vrančiću' je drukčije, mirnije i ljepše, iako sam i tu u prvom polugodištu imao osam jedinica i dosta vremena sam izostao s nastave zbog svinjske gripe«, kaže Lovro Dujnić, koji je, unatoč fascinantnom potencijalu za tehniku, prijavio nižu razinu ispita na državnoj maturi.

Želja mu je upisati Fakultet elektrotehnike i računarstva, koji je završio i njegov otac.

»Tehnika me počela zanimati negdje u trećem osnovne. Dugo sam gledao tatu, inženjera elektrotehnike, kako nešto spaja. To me fasciniralo. Mislim da me tehnika nikad neće prestati zanimati. U njoj je golema moć, pogotovo danas kada se sve vrti oko interneta, računarstva i elektrotehnike«, kaže Lovro. Zgodna stvar u priči u vezi s internetom upravljanim automobilom je u činjenici da NASA odavno upravlja robotima na Marsu, no nitko se nije sjetio metode koju koristi Lovro da bi putem interneta upravljao vozilom. Najzabavnije je što je ta metoda praktično besplatna i, kako Lovro tvrdi, prilično jednostavna.

»To je prvi put da je netko putem interneta vozio automobil. Lovro je to uspio koristeći Microsoftov program, čiji tvorci zapravo nisu ni mislili da će tome služiti. Lovro je koristio dio programa, napravio je digitalno analogni pretvornik koji signal s računala pretvara u radiosignal za upravljanje vozilom. Kako je to točno uspio ne znam ni sam, Lovro me je u elektronici nadmašio«, kaže Lovrin mentor Marušić. Svog novog učenika je upoznao prije dvije godine, a njegova je priča zapravo film o gotovo upropaštenom potencijalu. Lovro Dujnić prije 'Fausta Vrančića' pohađao je zagrebačku Željezničku školu u kojoj je pokazivao genijalnost, no nastavnici za njega nisu imali sluha. Njegov današnji mentor upoznao ga je kada je imao osam jedinica - činio se kao klasični dokoličar, zatvoren i sklon eksperimentiranju alkoholom.

»Nakon šest mjeseci tišine, jednoga dana podignuo je ruku na moje stručno pitanje. Tražio sam shemu iz elektropneumatike. Pozvao sam ga pred ploču, a on je izveo meni nepoznatu shemu radioveze s autom. Do kraja nisam shvatio kako to radi, no shvatio sam da mogu učiti od njega. Jedna kineska poslovica kaže: 'fućkaš učitelja koji je uvijek bolji od svog učenika'«, kaže Marušić, priznajući da su daroviti učenici s kojima radi za njega u rangu znanstveno-fantastičnih likova. Lovro je, pak, posebno tehničko čudo, kojega žele vidjeti u Južnoj Koreji. Mentor i on spremaju se uskoro u Seul, na još jedno veliko natjecanje s Lovrinim izumom.

Marušić i Dujnić prije tri dana su se vratili iz Ženeve s međunarodnog salona izuma, tehnologija i novih proizvoda, i to sa zlatom u seniorskoj konkurenciji, a sada se spremaju na još jedno veliko natjecanje u Seulu.

« Travanj 2024 »