Umro akademik Prof.Dr. Vladimir Devide

Autor: Marijan Abramović, 23. 8. 2010.

Devidé je rođen u Zagrebu 1925. godine. Diplomirao na Tehničkom fakultetu u Zagrebu gdje je i obranio doktorsku disertaciju iz matematike. Godine 1961. uspio se izboriti za stipendiju u Japanu. Tamo je upoznao i svoju drugu suprugu, japanku Yasuyo Hondu s kojom ostaje do smrti.

Od 1970. član je Hrvatskog društva književnika. Najpoznatiji je priomicatelj japanske književnosti i kulture u RH (za što je od japanske vlade dobio visoko odlikovanje).

Od 1990. redoviti  je član HAZU. Bio je i član DHK, Hrvatskog P.E.N-a, počasni predsjednik Društva hrvatskih haiku pjesnika, počasni član Njemačkog haiku društva.

Objavio je 17 knjiga poezije i esejistike.

Posljednjih desetak godina intenzivno je radio na vezi između matematike i umjetnosti.

Njegovo pjesništvo poznato je i poštovano u Japanu  Uskoro će biti objavljeno i prošireno izdanje slavnog “Antidnevnika prisjećanja” objavljenog 1995. u izdanju Znanja na kojem je Devidé radio do smrti.

Profesor Devidé je bio vrhunski matematičar. Najzaslužniji  je za pokretanje znanstvenog rada na matematičkoj logici. Bio je profesor na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Objavio je prvi udženik iz matematičke logike na hrvatskom jeziku. Njegovi postdiplomski kolegiji  na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu prvi su takve vrste u nas. Svi koji su Devidéa upoznali preko njegovih tekstova ili u njegovom stanu prepunom knjiga u zagrebačkoj Vinogradskoj ulici znaju da je bio jedan od posljednjih renesansnih umova naše kulture, svestran i neobično drag čovjek s bezbroj nerijetko nespojivih strasti i interesa: matematičar zaluđen Japanom, poznavatelj i pisac haiku poezije.“Haiku poezija i matematika vrlo su slični: stroga forma, a bogat sadržaj”, govorio je.

Sprovod  akademika, Prof. Dr. Vladimira Devidea, dipl.ing.stroj. bit će  26.08.2010. u 13:20 sati na Mirogoju.

« Travanj 2024 »